патентознавство
16.02.2009, 23:24
1.1.3 До нетрадиційних результатів інтелектуальної діяльності відносять наукові відкриття, комерційну таємницю, компонуван¬ня інтегральних мікросхем, сорти рослин і породи тварин, раціо¬налізаторські пропозиції.
Наукові відкриття. Основними цілями системи державної ек¬спертизи та реєстрації наукових відкриттів є:
- підтвердження достовірності наукових положень, заявлених як відкриття;
- встановлення авторського та державного пріоритету;
- моральне та матеріальне стимулювання авторських відкрит-тів;
- сприяння вирішенню науково-технічних проблем, пов'яза¬них із відкриттями;
- державний облік та інформація про відкриття з метою їх все¬бічного використання в науці та народному господарстві.
Комерційна таємниця. Введення особливої правової охорони комерційної таємниці зумовлене необхідністю охороняти законні інтереси учасників товарного обороту, які витрачають час, сили та кошти на розробку і впровадження передових технологій і ме¬тодів ведення бізнесу, що їх не завжди можна захистити тради¬ційними способами правової охорони.
Правила недобросовісної конкуренції передбачають наявність в інших учасників обороту можливості самостійно домагатися аналогічних результатів, але забороняють втручатися у сферу чужих технічних і комерційних таємниць шляхом промислового шпіонажу, підкупу та іншими недозволеними способами.
Компонування інтегральних мікросхем. Швидкий розвиток сучасної обчислювальної техніки, основою якої є інтегральні мікросхеми, зумовив необхідність правової охорони останніх як на рівні структурно-функціональної схеми, так і на рівні компо¬нування інтегральних мікросхем.
Структурно-функціональну й електричну схеми інтегральних мікросхем можна захищати в межах патентного права, оскільки вони підпадають під технічне вирішення завдання.
Щодо компонування інтегральних мікросхем (взаємного роз¬ташування елементів, розробка яких вимагає значних трудових затрат, дорогого обладнання та творчих зусиль), вони виявилися практично беззахисними перед копіюванням. Копіювання техно¬логій, здійснюване шляхом послідовного мікрофотографування шарів кристала та виготовлення за цими фотографіями фотошаблонів, є швидким і дешевим процесом порівняно з первинною розробкою технологічної схеми.
Неможливість забезпечити ефективну охорону зазначених об'єктів за допомогою норм авторського та патентного права при¬звела до появи спеціального цивільно-правового інституту охо¬рони компонувань інтегральних мікросхем.
Сорти рослин і породи тварин (селекційні досягнення). Не¬обхідність визнання та правової охорони результатів творчої діяльності- селекціонерів є очевидною. Проте через специфіку, властиву об'єкту охорони, а також особливості його правового режиму ця сфера творчої діяльності вимагає спеціальної право¬вої регламентації.
Раціоналізаторські пропозиції. Специфічна правова охорона раціоналізаторських пропозицій зумовлена необхідністю стиму¬лювати в межах конкретних підприємств творчі зусилля праців¬ників для вдосконалення застосовуваної техніки, технології, а також розробки корисних для підприємств пропозицій організа¬ційного й організаційно-технічного характеру.
Категорія: Мои файлы | Додав: light
Переглядів: 1306 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]