Патентознавство
16.02.2009, 23:27
1.1.4 В історії патентного права виокремлюють три важливі періоди:
- період привілеїв (XV-XVIII століття): суверен надавав мо¬нополію на власний розсуд; важливу роль відігравала концепція корисності, іноді фаворитизму;
- період національних патентів (1790-1883 роки): будь-який винахідник мав право подати заявку на патент, видача якого за¬лежала виключно від об'єктивних умов; охорону місцевих вина¬ходів за рубежем не практикували;
- період інтернаціоналізації (від 1883 року дотепер): охорона винаходів за межами країни походження розвивається разом із міжнародною торгівлею, міжнародні або регіональні конвенції сприяють цьому розвитку.
Після здобуття незалежності Україна отримала лише окремі фрагменти системи охорони інтелектуальної власності колишнього СРСР, що вимагало докоріннної перебудови системи з врахуванням принципів ринкової економіки та стратегії входження країни до світового економічного, політичного і соціально-культурного простору.
Перший етап становлення системи охорони інтелектуальної власності в Ураїні (1991-1994 р.p.) став періодом закладання найнеобхідніших законодавчих основ та створення базових організаційних структур. Патентна система в Україні почала функціонувати з 18 вересня 1992 р., після введення в дію „Тимчасового положення про правову охорону об’єктів промислової власності та раціоналіза-торських пропозицій в Україні”. З цією метою створено державне патентне відомство Держпатент України. З 1993 р. виходить офіційне видання національного відомства – бюлетень „Промислова власність. Винаходи. Промислові зразки. Знаки обслуговування. Сорти рослин”. Він містить офіційні повідомлення і нормативні акти, відомості про видачу патентів і свідоцтва про винаходи, промислові зразки, товарні знаки і знаки обслуговування.
Перші патенти України на винаходи були видані у грудні 1992 р., а з червня 1994 р. виходить охоронний документ на промислові зразки та знаки для товарів і послуг.
Другий етап становлення (1995-1999 pp.) був обумовлений запровадженням курсу на радикалізацію соціально-економічних реформ у країні (жовтень 1994 р.) і прийняттям Україною низки важливих міжнародних зобов'язань. Останні безпесередньо включали заходи із впровадження міжнародних стандартів охорони інтелектуальної власності - укладанням Угоди про партнерство та співробітництво з ЄС та початком з 1995 р. переговорного процесу про набуття повноправного членства в Світовій організації торгівлі.
Третій етап становлення (розпочався у 2000 р.) у зв'язку із завершенням кризового періоду економіки України та проголошеними в посланні Президента України до Верховної Ради і Законі України "Про пріоритетні напрями розвитку науки ітехніки" на період до 2006 р. охоплював:
- фундаментальні дослідження з найважливіших проблем природничих, суспільних і гуманітар-них наук;
- проблеми демографічної політики, розвитку людського потенціалу та формування громадянського суспільства;
- збереження навколишнього середовища (довкілля) та сталий розвиток;
- новітні біотехнології, діагностика і методи лікування найпоширеніших захворювань;
- нові комп'ютерні засоби та інформатизація суспільства;
- новітні технології та ресурсозберігаючі технології в енергетиці, промисловості та аграрнопромис-ловому комплексі;
- нові речовини і матеріали.

Сьогодні Україна володіє великим науково-технічним і промисловим потенціалом. В країні є в наявності могутня науково-дослідна база, висококваліфіковані кадри і розвинута промисловість, в тому числі такі наукові галузі, як космічна техніка і технологія, ядерна техніка, ракето- і літакобудування, кораблебудування, виробництво синтетич-них матеріалів.
Протягом останніх років в Україні сформувалася досить розгалужена організаційна структура органів, які прямо чи опосередковано забезпечують діяльність у сфері охорони інтелектуальної власності.

Держдепартамент інтелектуальної власності (ДДІВ) створений у квітні 2000 р. в складі Міністерст ва освіти і науки України. Його основними завданнями є такі: участь у забезпеченні реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності; прогнозування та визначення перспектив і напрямків розвитку в сфері інтелектуальної власності; розроблення нормативно-правової бази функціонування державної системи охорони інтелектуальної власності; організаційне забезпечення охорони прав на об'єкти інтелектуальної власності.
Важливу роль у структурі органів регулювання охорони інтелектуальної власності відіграють організації, що утворюють інфраструктуру діяльності в цій сфері:
• Український інститут промислової власності (Укрпатент) — державне підприємство, ос-нова інфраструктури охорони промислової власності в Україні. Він здійснює такі функції:
- приймання заявок на видачу охоронних документів на об'єкти промислової власності;
- проведення експертизи цих заявок на відпо відність їх умовам надання правової охорони;
- забезпечення державної реєстрації об'єктів промислової власності, змін їх правового статусу та офіційної публікації відповідних відомостей;
- здійснення державної реєстрації договорів про передачу права власності на об'єкти промислової власності, що охороняються в Україні, та договорів про видачу дозволу (ліцензійних договорів) на їх використання;
- інформаційне забезпечення функціонування державної системи охорони промислової власності;
- забезпечення фізичних та юридичних осіб інформацією на об'єкти промислової власності;
- формування фондів національної патентної документації в органах державної системи науково-технічної інформації України та ін.
• Українське агентство з авторських та суміжних прав – державне підприємство, основна ланка охорони авторських прав. Воно виконує такі функції:
- забезпечення охорони авторських та суміжних прав правовласників України та інших країн і їх правонаступників на території України та за її межами;
- державна реєстрація прав авторів на твори
науки, літератури і мистецтва;
- забезпечення фізичних і юридичних осіб інформацією про об'єкти авторських і суміжних прав;
- управління майновими правами авторів або їх правонасту пників на колективній основі;
- надання допомоги авторам та іншим правовла-сникам авторських і суміжних прав в управлін-ні їх майновими правами та ін.
Інститут інтелектуальної власності і права -ЗАТ, перший спеціалізований навчальний заклад, створений на початку листопада 1999р. Він надає можливість отримати другу вищу освіту за спеціальністю "Інтелектуальна власність" та підвищити кваліфі-кацію інженерів з винахідницької і раціоналізаторсь-кої роботи, кандидатів у патентні повірені, юристів, економістів, викладачів.
• Український центр інноватики та патентно-інформаційних послуг (філія Укрпатенту) —
створений у 2001 p. з метою сприяння інноваційній активності та надання допомоги учасникам інноваційного процесу у вирішенні питань, що стосуються сфери промислової власності. В центрі на комерційній основі за плату згідно з тарифами виконуються роботи за замовленнями, надаються консультації та інші види послуг, включаючи:
- складання комплекту документів для подан-ня заявки на одержання правової охорони об'єкта промислової власності в Україні та за її межами;
- даються відповіді на запити експертизи за поданими заявками;
- надається допомога в дотриманні інтересів правовласників при складанні договорів про передачу прав на об'єкти промислової власності, ліцензійних договорів на їх використання тощо. З квітня 2001 p. у склад Центру увійшов Фонд патентної документації громадського користування, який постійно поповнюється і налічуєпонад 14 млн. примірників документів із 54 країн світу, а також колекцію повних описів до патентів на CD-ROM та DVD-ROM.

Категорія: Мои файлы | Додав: light
Переглядів: 2604 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]