патентознавство
16.02.2009, 23:15
1.1.2 Промислова власність є частиною інтелектуальної власності, і включає права, які відносяться до винаходів, корисних моделей, промислових зразків, знаків для товарів і послуг.
Поняття «промислова власність» було вперше вжито в тексті ст.1 Паризької конвенції про охорону промислової власності на Гаванській конференції 1925р. Попередні редакції Паризької кон¬венції хоча і перераховували об'єкти промислової власності, про¬те не розкривали самого поняття. Для об'єктів права промисло¬вої власності характерна наявність територіального принципу охорони, який полягає в тому, що виключне право на такий об'єкт дійсне тільки в межах держави, де його було одержано. Виключне право на об'єкти промислової власності підтверджує спеціальний охоронний документ, виданий компетентним органом (як прави¬ло, патентним відомством).
Необхідність спеціальної реєстрації об'єктів промислової влас¬ності зумовлена тим, що для них на відміну від творів, які охоро¬няє авторське право і для яких переважне значення має форма втілення, важливіший зміст. Якщо форма твору унікальна і за за¬гальним правилом не може бути відтворена іншою особою, то об'єкти промислової власності можуть створити незалежно одна від одної кілька осіб. У зв’язку з цим необхідна реєстраційна система, яка засвідчила б першість творця.
Промислова власність розповсюджується не тільки на промисловість і торгівлю, але і на сільське господарство, видобувні галузі, а також на всі продукти промислового або природного походження.
Промислова власність давно визнана і використовується в промисловості розвинутих країн. Сьогодні вона є важливийм інструментом технологічного і економічного розвитку країни. Більшість країн розуміють, що в їх інтересах створити національні системи охорони промислової власності, якщо вони ще не створені, або закріпити і удосконалити існуючі системи, які успадковані із минулого, і більше не відповідають адекватно новим потребам і пріоритетам.
Існують дві основні взаємозв'язані причини, за котрими країни приймають закони, направлені на охорону промислової власності. Одна із них – необхідність законно оформити моральні і економічні права авторів на результати інтелектуальної діяльності, друга – прагнення стимулювати в рамках спланованої державної політики творчу активність людей, розповсюдження і застосування її результатів. Все це допомагає економічному і соціальному розвитку країни.
Законодавство в галузі охорони промислової властивості звичайно регулює тільки дії, здійснені в даній країні, тобто в тій країні, в якій патентне відомство видало патент чи інший охоронний документ і не є дійсним в інших країнах. Якщо власник охоронного документу на винахід, промисловий зразок або знак для товарів і послуг бажає отримати правову охорону в декількох країнах, то він повинен отримати її в кожній із цих країн окремо. Але із цього правила існують винятки:
- у галузі охорони прав на винаходи діє європейський патент, який видає Європейське патентне відомство (Мюнхен), дія якого розповсюджується на 17 європейських країн;
- у галузі охорони знаків для товарів та послуг діє міжнародна реєстрація знаків, яка здійснюється у відповідності з Мадридською угодою про міжнародну реєстрацію знаків і розповсюджується на 34 країни;
- у галузі охорони промислових зразків діє міжнародний депонований промисловий зразок, який здійснюється у відповідності з Гаагською угодою про міжнародне депонування промислових зразків, яка розповсюджується на 21 країну.
Надання таких можливостей здійснюється в рамках спеціальної процедури, яка включає доведення до відома суспільства даних про створену новизну (складання і подання заявки, публікація матеріалів заявки), перевірку компетентним державним органам того, чи дійсно заявлена новизна збагачує світовий рівень техніки (експертиза заявки ) і видачу від імені державного органу охоронного документа, який гарантує права його власнику.
Права патентовласника носять абсолютний, виключний і терміновий характер, а також дійсні на території тієї країни, що видала патент.
Абсолютна природа прав патентовласника визначається тим, що право використовувати винахід поширюється тільки на патентовласника, всі інші члени суспільства, на яких розповсюджуються закони даної країни, утримуються від використання винаходу.
Виключний характер патентних прав полягає в тому, що в межах однієї країни права на винахід можуть належати тільки одному патентовласнику, видача двох патентів на один і той же винахід неможлива. Проте, на один і той же винахід в різних країнах патент може бути виданий різним особам.
Принцип терміновості полягає в тому, що права, які витікають з патенту, діють протягом визначеного періоду часу.
Заявляються і одержують правову охорону в Україні (з видаванням охоронного документа) у формі патентів – винаходи (корисні моделі), промислові зразки; у формі свідоцтва – знаки для товарів і послуг, твори науки, літератури, мистецтва; у формі свідоцтв– раціоналізаторські пропозиції.
Патент – це юридично-технічний документ, що видається компетентним державним органом і яким держава засвідчує виключне право власника на на створений ним об'єкт промислової власності. Він вважається юридичним документом, оскільки закріплює за власником патенту визначені законом права; технічний документ, оскільки він дає технічний опис об'єкта.
Патент засвідчує від імені держави:
- що заявлена пропозиція є охороноспроможним об'єктом;
- встановлення права авторства на об'єкт;
- визнання права власності на об'єкт;
- визнання пріорітету на об'єкт.
В Україні права, що засвідчуються патентом, діють від дати публікації відомостей про його видачу і не зачіпають будь-які інші особисті майнові чи немайнові права винахідника (автора).
Термін дії патенту:
- на винахід — 20 років з дати подання заявки (патент без проведення експертизи по суті називається декла-раційним і діє 6 років);
- на корисну модель —10 років з дати подання заявки;
- на промисловий зразок — 10 років з дати подання заявки;
- на сорти рослин — 20 років з дати подання заявки (длявинограду і плодових культур — 30 років) і може бути продовжений, але не більше ніж на 10 років.
Категорія: Патентознавство | Додав: light
Переглядів: 3057 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 2.5/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]